Interjú a SEO borszakértővel – avagy az elmúlt 10 év változásai az e-kereskedelmi piacon
Beszélgetés Száraz Krisztiánnal (ChrisDry)
Készítette: Guttmann Károly
Hello Krisz, köszönöm az interjút bár nagy titkot nem árulok el, ha elmondom, mi 10 éve ismerjük egymást és 9 éve dolgozunk együtt különböző felállásban. Szóval ez egy szakmai interjú lesz, de laza stílusban – két kolléga között. Mostanában hol láthattunk téged az elmúlt évben? Milyen konferenciákon, előadásokon találkozhatunk veled a jövőben?
Idén, az E ecommerce Expón, a Whitepress SEO Tour-on, MI Expón, Digital Cube Konferencián és a Varsói Egyetemen Magyarországi képviseletében adtam elő, jobbára SEO, SEO és az AI, CRO, UX, vagy éppen a CMS rendszerek összehasonlítása SEO szempontból volt az előadások témája. Jövőre is ezeken a helyszíneken, hasonló témákban leszek előadó.
A munka és az előadások sűrűjében hogyan tudsz időt szakítani arra, hogy a bor iránti szenvedélyednek hódolj?
Igen, ez így év vége felé nem könnyű, most a héten (2024. 11. 25. az interjú készítésének ideje – a szerk.) is három helyre megyek, ebből két helyen bírálni is fogom a különféle borokat. Ez a szenvedély a kiégésemből született, és mára magas szintre emeltem: WSET Level 3 felsőfokú borszakértő vagyok. Nem vagyok sommelier – ők a bor-étel párosítás specialistái, én viszont kizárólag a borokhoz értek. Idén eddig az applikációm szerint már 3100 bort kóstoltam és zsűriztem.
Sok projektben dolgozunk együtt, de kérlek mond el az olvasóknak, hogy miben tudsz segíteni az e-kereskedőknek. Miért, jó ha bevonnak a webshopjuk tervezésébe és működtetésére téged?
Manapság egyre inkább a CMS-választási tanácsadás érdekli az embereket: melyik rendszert válasszák, milyen előnyei vannak az egyes platformoknak, és melyik a legjobb az adott céljaikhoz – különös tekintettel a SEO-szempontokra. Ez kiemelten fontos, hiszen egy rossz döntés akár éveket és milliókat is felemészthet. Az ügyfél számára az a lényeg, hogy olyan rendszert kapjon, ami neki megfelelő, és ne csak azt vegye figyelembe, hogy a fejlesztő melyikhez ért.
Jelenleg már 4 kollégával dolgozunk, és a CMS tanácsadáson túl SEO, CRO, UX optimalizálást, A/B tesztelést és hőtérkép-elemzéseket is végzünk. Bármilyen CMS szóba jöhet, legyen az egyedi fejlesztés, Shoprenter, Unas, Magento vagy WordPress/WooCommerce – utóbbi különösen népszerű. WordPresshez például közzétettünk egy rendszeresen frissített, legjobb plugineket bemutató listát a weboldalunkon, mert erre hatalmas az igény.
Havi díjas konstrukcióban dolgozunk, amelyben az időkeretben bármi kérhető: kulcsszókutatás, pozícióelemzés, konkurenciaelemzés, SEO-oktatás, blogírási tippek vagy akár tanácsok arra, hogyan írassunk AI-vel elfogadható cikkeket. A legjobb eredményeket akkor érjük el, ha már a váztervezéskor bevonódunk a folyamatba, így elkerülhető, hogy a kész dizájnt később a SEO- és Google-elvárásoknak megfelelően újra kelljen alakítani.
Külföldi projekteken is dolgozol?
Jobbára itthoni munkáink vannak, nagyjából 95%-ban hazai megbízás, de nemzetközi projekteken is dolgozunk. Jelenleg például két svájci ügyfelünk is van.
Alapvetően az én SEO tudásom tőled tanultam régen, de ez már nagyon nem releváns szerintem, mi változott az elmúlt 10 évben ezen a területen, amit kiemelnél?
Elsősorban technikai SEO-val foglalkozom, és örömmel látom, hogy azok az alapvető tényezők, amiket korábban talán elcsépelten hangsúlyoztam – például a képek fájlnevei, formátuma vagy a H-tagok helyes használata –, mostanra valóban felértékelődtek.
Az AI témában már 2019-ben tartottam előadást, bár akkor sokan még csak pislogtak, amikor az automatizációról és a gépi tanulásról beszéltem. Mostanra viszont az AI-modulokkal rengeteg feladatot el lehet végezni, a kategória- és meta-leírásoktól kezdve a blogbejegyzések írásáig – a siker kulcsa a helyes promptolás, azaz a megfelelő kérdések megfogalmazása.
A technikai SEO továbbra is lényeges terület: a domain, a szerver és a sebesség ma is fontos, még ha nem is olyan domináns, mint korábban. Az alapokat azonban továbbra is érdemes jól elsajátítani.
Idén például összesen 95 oktatóvideót készítettem különböző cégeknek, amelyekben SEO tanácsokat adtam. Ezek a tanácsok 115–650%-os eredményjavulást hoztak az ügyfeleknek – és az év még nem ért véget, hiszen a Black Friday és a karácsonyi időszak még hátravan!
Köszönjük Krisz ezt a rövid interjút, találkozunk a következő projektünknél.