Együtt a siker felé: a díjnyertes The Body Shop webáruház sztori

Együtt a siker felé: a díjnyertes The Body Shop webáruház sztori

Egy különleges interjút hoztunk el nektek, melyet Szűcs Gáborral, a The Body Shop hazai franchise partnerének üzletfejlesztési vezetőjével készítettünk. Az interjú során betekintést nyerhetünk a márka díjnyertes webáruházának történetébe, a digitális átállás kihívásaiba és sikereibe, valamint abba, hogyan lett a The Body Shop hazai online jelenléte a nemzetközi franchise egyik mintapéldája.

Készítette: Guttmann Károly

Röviden be tudnád mutatni a cégeteket, mitől vagytok egyediek, különlegesek?

Anita Roddick 1976-ban alapította a The Body Shopot, amelynek első üzlete Brightonban nyílt meg. Ez az aktivista márka az üzletet a jó erőként képzeli el, és mindig is kiállt a társadalmi és környezeti igazságosság mellett, hogy valóban formálja a világot. Több mint 40 éves fennállása alatt a márka világszerte elterjedt, és Magyarországon is több mint tíz éve jelen van.

A The Body Shop termékei természet ihlette szépségápolási cikkek, amelyek etikus forrásból származó összetevőket tartalmaznak. A vállalat 2006-ban a L’Oréal tulajdonába került, majd 2017-ben a Natura családhoz csatlakozott. 2023-ban az Aurelius Private Equity vásárolta meg, és 2024-ben egy Auréa Group által vezetett konzorcium tulajdonába került. 

Az alapító Anita Roddrick

Mikor léptetek az e-kereskedelmi piacra? Milyen kihívásokkal néztetek akkor szembe? Miben volt más ez a szektor, mint a fizikai térben való árusítás?

Ez több mint tíz évvel ezelőttre nyúlik vissza, én akkor csatlakoztam a céghez, amikor már két-három éve Magyarországon volt. Először egy egyszerű rendszerrel lépett a piacra. Annak a rendszernek a hátránya az integrálhatósága volt, előnye az egyszerűségben rejlett. Az üzemeltetés viszont egy bizonyos termékmennyiség felett már nem megfelelően működött.

Hogyan esett a választás a Magento keretrendszerrel? Milyen elvárásokkal kerestetek webshop fejlesztő céget?

Amikor én a céghez csatlakoztam, akkor én már a Magento 1-be eléggé beleástam magam, és úgy láttam, hogy a Magento-nak mik az előnyei. Annak idején a piacon volt a Virtuemart, Opencart, Magento. Személyes tapasztalatom okán és a többi rendszert összehasonlítva az akkori igényekkel esett a választás a Magento-ra.

A Magento 1-et könnyen sikerült az ERP-rendszerünkhöz integrálni, az így megkönnyítette az automatikus számlázást. Papíralapú számlázás ment sokáig a cégnél, ami rettenetesen időigényes volt.

Nyilván fontos volt a leendő fejlesztő cég részéről, hogy ismerje a Magento keretrendszerét, a Magento sajátosságait, ismerje az üzemeltetés a sajátosságait nagyjából, hogy egy hosting céget is azért tudjon irányba tenni. Fontos volt, hogy reálisan számlázzon, minden 5-10 percért ne számlázzon. Fontos volt, hogy ne legyen 6-8-10 fős adminisztrációs csapata, akinek a munkadíját fizetni kellett a semmiért. Fontos volt, hogy megértse a feladatot, az igényeinket és azt megvalósítsa, és ne a saját feje után menjen, és csillagrombolót csináljon. 

Melyek voltak azok a kulcs pillanatok, amelyek miatt Ecommsolvers mellett döntöttetek?

Az előző fejlesztői csapatnál megnövekedett az adminisztrációs költségek, az együttműködésünk nem tudott rentábilis lenni és ez a hangulatra is rányomta a bélyegét.

A kiválasztás során nyilván a szakmai felkészültség mellette az óradíj volt a fő szempont. A vezetőket ismertük, milyen szakmai tudásotok van, és emellett olyan óradíjat kaptunk, amire azt mondtuk, hogy ez a mi webáruház méretünk, ezt az óradíjat elbírja, és akkor profitábilisan tud működni. Cégetek működési modelljét bemutatva láthattuk, hogy nem fognak elszállni az adminisztrációs költségek.

Melyek voltak a legnehezebb és a legjobbak pillanatok a közös munka során?

Nyilván a legjobb pillanat az az volt, amikor négy hónap alatt felállt ez az egész rendszer. Az olyan hihetetlen volt, három országnak a Magento 2, ERP és CRM integrációval elkészült és működött. A legnehezebb pillanat az az volt, hogy miután elindultunk a szinkron folyamatunkban volt egy készletprobléma. Ez a hiba a Magento alaprendszerében volt, nagyon sok utána járás és nyomozás kellett a megoldáshoz, de végül javítottátok. Tényleg 19-re lapot húztunk, hiszen az élesítés a Black Friday elött egy héttel volt, de az akcióra már készen állt teljesen a rendszer.

A Black Friday-t követő tapasztalatok miatt már a hosting partnerünk cseréjét kellet előkészíteni.

Mi volt a legnagyobb tanulság a közös munka során?

Bár talán nem közvetlenül a közös munka során derült ki, számomra az együttműködések egyik legfontosabb tanulsága az, hogy ha ügyfélként pontosan tisztában vagyok az üzleti igényeimmel, és ezeket világosan meg tudom fogalmazni, akkor az általatok adott óraszámbecslés megbízható lesz. Így ti is tartani tudjátok magatokat az ütemtervhez, és pontosan tudjátok, mit kell megvalósítani, valamint az ügyfél is tisztában van a vállalásokkal. Úgy vélem, ezért is tudtunk 4-5 hónap alatt sikeresen lezárni egy ilyen nagy projektet.

Melyek azok a szempontok, amelyek alapján megítélitek a webshop sikerességét, hatékonyságát? Hogyan teljesítetek az elmúlt években ezek a mérők alapján? Van szubjektív szempontrendszeretek?

Az árbevételi cél elérése érdekében fontos, hogy a marketingköltés a forgalom meghatározott százalékán belül maradjon. Ha ez nem teljesül, akkor meg kell vizsgálni a lehetséges okokat, mint például technikai problémák, nem megfelelő marketing, PPC kampányok, árazás, webshop ergonómia, ajánlatok vagy kosárelhagyási ráta. Az árbevételi mutató sok kicsi számból tevődik össze, mint például az átlagos kosárérték, tranzakciószám, konverziós ráta és látogatószám, amelyeket tovább bontunk hetekre és kampányokra.

Az elmúlt években a webshop forgalma jelentősen megnőtt, különösen a Covid után, és most már stabilan működik. A Power BI rendszer segítségével egy dashboardon követhetjük nyomon a teljesítményt, és a kéthetes sprintek bevezetése lehetővé teszi a tervezést és az új igények gyors kezelését. Az integrációk az ERP-vel és a CRM rendszerrel is stabilak, és a hosting partnerrel való együttműködés is zökkenőmentes.

Az együttműködés során sosem volt kritikus pont, ha kritikus hibák vannak, ami kosár vagy checkout oldalt érint, azt egyből intézitek, arra egyből reagáltok. A tapasztalatok alapján a rendszer jól működik, és a csapatok közötti kommunikáció is hatékony. A jövőbeni fejlesztések és igények kezelése is jól tervezhető a meglévő keretrendszerben.

A mostani tapasztalatok birtokában mit csinálnátok másképpen?

A Black Friday tapasztalatok alapján a webshop forgalma háromszorosára nőtt az új Magento 2 rendszer bevezetésével, ami már az első hétvégén behozta a fejlesztési költségeket. Azóta a Black Friday akciók egyhetesek, hogy technikai problémák esetén legyen idő a megoldásra. Az indulással ne várjunk a tökéletességig, hanem kezdjünk el dolgozni, és menet közben javítsunk. Az együttműködés során mindig egyértelműek az elvárások és a határidők, ami megkönnyíti a közös munkát.

Az együttműködésünk során sosem volt kritikus pont, és a valós óraszámbecslések, valamint a reális óraelszámolások is hozzájárulnak a gördülékeny munkafolyamathoz. Az elérhetőség és a gyors reakciók szintén fontosak, különösen kritikus hibák esetén. Az óradíjak ésszerű szinten tartása és a stabil rendszer biztosítja a hosszú távú együttműködés sikerét.

Szeretem azt, hogy elérhetőek vagytok, telefonon is, bármikor, 5-10 percekért nem számoltok. Reális az óraszámbecslésetek, illetve az óraelszámolásotok is reális.

Van esetleg valami amit kiemelnél az elmúlt időszakból?

Covid ideje alatt részt vettünk egy nemzetközi versenyen, ahol a digitálisan legfejlettebb és legtöbbet fejlődő piacokat díjazták. A Body Shop franchise világában mindig is best practice-ként tekintettek ránk, különösen azután, hogy sikeresen bevezettük a Magento 2 rendszert három országban, ERP és CRM integrációval. Ezért megkaptuk a Digital Award díjat, mint a legtöbbet fejlődő cég, és digitális szempontból az egyik legfejlettebb piac lettünk. Az új Rosalind Design-csomagot is az elsők között vezettük be, ami szintén hozzájárult a sikerünkhöz.

A verseny során sok franchise piac tőlünk kérdezett, hogy hogyan csináltuk, és kivel dolgoztunk együtt. Bár a központ próbálta centralizálni a megbízható partnereket, végül minden franchise piac helyi specialistákat keresett. Ennek ellenére büszkék vagyunk arra, hogy az elsők között voltunk, akik bevezették az új dizájnt, és hogy digitális szempontból is kiemelkedő teljesítményt nyújtottunk.

Szűcs Gábor

Üzletfejlesztési vezető

Kapcsolat

Vedd fel velünk a kapcsolatot